Drodzy klienci firma PARKA z dniem 09.04.2017 r. zawiesza swoją działalność.
W związku z powyższym nie przyjmujemy nowych zamówień.


Odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych

Odmiana nazwisk na zaproszniach

Zaproszenia ślubne a odmiana nazwisk

Wydawać by się mogło, że jeśli już wymarzone zaproszenia na ślub zostaną wybrane to zadanie zakończone i możemy przejść do następnego punktu przygotowań weselnych. Nic bardziej mylnego! Jak się okazuje – zostaje nam jeszcze coś bardziej istotnego do wykonania. Coś na co, zapraszani Goście Weselni pewnie zwrócą większą uwagę aniżeli na czcionkę treści w zaproszeniu czy kolor ozdabiającej go wstążki, nad którymi Młoda Para tak mocno się zastanawiała. Chodzi o odmianę nazwisk zapraszanych Gości.

Czy odmieniać nazwiska na zaproszeniach?

Oto jest pytanie. Aby ułatwić decyzję, których wszakże nie brakuje po drodze do ślubnego kobierca postanowiliśmy zaprezentować kilka podstawowych zasad odnośnie tego tematu. Dzięki temu każdy się przekona, że tak naprawdę odmiana nazwisk na zaproszeniach nie jest rzeczą trudną, a co więcej – można przy okazji przygotowań do zaślubin zdobyć cenną wiedzę, która przyda się także i w innych okolicznościach.

Zaproszenia ślubne odmiana nazwisk – zatem zaczynamy!

Jak się okazuje największym błędem jest niekoniecznie błędna odmiana, ale wręcz zaproszenia ślubne bez odmiany nazwisk. Przyszli małżonkowie stając przed wątpliwością co do odmiany wybierają ostatecznie jak najbardziej bezpieczne rozwiązanie i tutaj jest nim właśnie pozostawienie nazwiska w jego najprostszej formie. Nie trzeba jednak tego robić – wystarczy zachować sobie w głowie bądź w zakładkach kilka poniższych wskazówek, a odmiana nazwisk w języku polskim stanie się dziecinnie łatwa.

Odmiana nazwisk w liczbie mnogiej

Taka odmiana ponoć sprawia najwięcej problemów, stąd na niej skupimy się w pierwszej kolejności. Przykładowo, jeśli gość ma na nazwisko Klonowski – to zapraszając go z rodziną, zapraszamy Klonowskich. Jeśli jest to rodzina Kocur, to zapraszamy rodzinę Kocurów. I tak dalej. Przy jakiejkolwiek wątpliwości należy odnieść się do przyporządkowanych schematów odmian, które są najlepszym odnośnikiem w tym wszystkim.

Ponadto warto zapamiętać, że:

  • jeśli mamy do czynienia z podwójnym nazwiskiem to prawidłowa odmiana powinna objąć oba jego człony osobno
  • jeżeli ma się do czynienia z nazwiskiem, które to w formie biernika ma dwie wersje to najczęściej jest tak, że obie ich wersje są poprawne.

Odmiana nazwisk przez przypadki sprawia również sporo problemu szczególnie jeśli chodzi o te żeńskie. Tutaj najważniejsze do zapamiętania jest to, że tylko te zakończone na -a w ogóle mogą ulec odmianie, co podpowiada Profesor Miodek. Jeśli są to te o zakończeniu -owa, -ewa mamy do czynienia z tradycyjną odmianą jak w każdych rodzajach przymiotników, wszystkie pozostałe zakończone na -a odmieniać się będą jak wszelkie pospolite rzeczowniki.

Odmiana nazwisk według Profesora Jana Miodka

 

Jeśli chodzi o kwestię jaką jest odmiana nazwisk na kopertach i w treści zaproszeń trzeba też spojrzeć na nazwiska męskie. Jeśli są to nazwiska zakończone na -er – mamy do czynienia z odmianą jak u rzeczowników pospolitych, jak np. raper. Oczywiście trzeba pamiętać o zachowaniu ruchomego -e.

Co jeśli mimo wszystko nie wie się czy odmiana jest prawidłowa?

Nie ma powodu do zmartwień, bowiem nie zapominajmy że żyjemy w XXI wieku, a to oznacza że każdy problem doczekał się swojego rozwiązania pod postacią innowacji – w tym przypadku będzie to odmiana nazwisk w zaproszeniach program, który pozwala na szybką odmianę. Zwykle są to programy bezpłatne z ogromną bazą nazwisk – nie tylko polskich, ale i obcych. Można je z łatwością wyszukać w sieci internetowej poprzez wpisanie odpowiedniej frazy.